Będąc ofiarą wypadku drogowego, spowodowanego przez innego kierowcę, osoba poszkodowana ma pełne prawo domagać się roszczeń materialnych, a także niematerialnych. Każdemu, kto doznał szkód w wyniku wypadku drogowego, może ubiegać się o odszkodowanie po wypadku samochodowym. Można go dochodzić od ubezpieczyciela, w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilne. Osobom poszkodowanym w zdarzeniu (a czasem także ich bliskim) przysługują różne kategorie świadczeń, takich jak odszkodowanie za wypadek samochodowy za szkody osobowe i na mieniu, a także zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
Po wypadku samochodowym, głównym priorytetem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom zdarzenia, a także osobom znajdujący się na drodze. W miarę możliwości należy zabezpieczyć miejsce wypadku, ocenić stan poszkodowanych, a także wezwać służby ratunkowe. Następnie należy przejść do zbierania dowodów w postaci fotografii, świadków zdarzenia czy dokumentacji medycznej. I chociaż policja ma obowiązek zabezpieczyć informacje dotyczące sprawcy wypadku, jeżeli tylko ma się możliwość pozyskania danych warto jest tego dokonać – notując imię oraz nazwisko sprawcy, numer jego OC, PESEL, a także dane dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka, model). O czym jeszcze warto pamiętać?
Zbieranie dowodów powinno przebiegać skrupulatnie – dokumenty związane z okolicznościami wypadku są bowiem niezwykle ważne.
Wszelkiego rodzaju wizyty u lekarzy, w szpitalach i na rehabilitacjach również powinny być notowane, a paragony czy faktury związane z zakupem leków czy zaczerpnięciem specjalistycznych porad medycznych zbierane do jednej teczki, jaką następnie przekaże się ubezpieczycielowi.
Jeżeli nie jest się wstanie na bieżąco opłacać kosztów leczenia, można żądać zaliczek na poczet odszkodowania.
Warto skorzystać z profesjonalnej porady prawnej. W AIF Kancelaria świadczymy specjalistyczną pomoc na co dzień.
Zacznijmy od szkody rzeczowej, która obejmuje naprawę samochodu i zwrotu kosztów za zniszczone dobra materialne. Warto podkreślić, że wielu poszkodowanych popełnia błąd i oddaje pojazd do naprawy zanim zgłosi wypadek samochodowy właściwemu ubezpieczycielowi. Nie powinniśmy wykonywać napraw przed przeprowadzeniem oficjalnych oględzin pojazdu. Bardzo ważne jest sporządzenie dokładnej dokumentacji fotograficznej. Zlecając sprawę AIF Kancelaria masz pewność, że zgromadzimy potrzebną dokumentację do uzyskania należnego odszkodowania za naprawę pojazdu. Gdy ubezpieczyciel zaniży wycenę szkody powołamy niezależnego rzeczoznawcę. Jego opinia pozwoli nam podważyć decyzję ubezpieczyciela w zakresie odszkodowania za samochód.
Będąc w posiadaniu danych sprawcy wypadku, istnieje możliwość zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi oraz rozpoczęcie procesu odszkodowania po wypadku. Wniosek o wypłatę składa się bezpośrednio u tego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupione OC. Należy pamiętać, że zakład ubezpieczeń nie zgłosi się sam z propozycją wypłaty oraz gotowym przelewem – to poszkodowany musi wykonać pierwszy krok! Po zgłoszeniu szkody, ubezpieczyciel przeprowadza pełne postępowanie likwidacyjne, jakie dotyczy faktycznego stanu wypadku drogowego, zasadniczości roszczeń, a także tego, jak wysokie powinno być odszkodowanie za wypadek samochodowy. Następnie przedstawia dokumenty potrzebne do ustalenia odszkodowania, a po ich otrzymaniu dokonuje wypłaty świadczeń.
Nie zawsze jednak wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami osoby poszkodowanej. Odszkodowanie po wypadku samochodowym może bowiem okazać się zaniżone – na szczęście poszkodowany ma prawo odwołać się od decyzji zakładu ubezpieczeń. Jeżeli w toku prowadzonej likwidacji szkody ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania lub zaniży wysokość świadczeń, nie zmieniając stanowiska nawet po reklamacji, sprawa o odszkodowanie po wypadku samochodowym może trafić do sądu. AIF Kancelaria podejmuje się reprezentacji swoich Klientów na ścieżce sądowej, walcząc o godne odszkodowanie za wypadek samochodowy dla poszkodowanych. Powierz nam swoją sprawę!
Każdy poszkodowany w wypadku samochodowym nie będący jego sprawcą ma prawo do dochodzenia odszkodowania. AIF Kancelaria prowadzi postępowania odszkodowawcze na terenie całego kraju. Prowadzimy też działania na terenie Unii Europejskiej m. in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii. Nasi specjaliści po zapoznaniu się z dokumentacją w sprawie ocenią szansę na uzyskanie odszkodowania. Przygotowanie propozycji jest bezpłatne i niezobowiązujące, dowiedz się jak kwota jest Ci należna po wypadku samochodowym.
AIF Kancelaria uzyskuje następujące świadczenia w ramach odszkodowania za wypadek samochodowy m. in.:
Nie czekaj – uzyskaj profesjonalną pomoc!
Przekazanie ubezpieczycielowi wniosku o odszkodowanie za wypadek samochodowy może odbyć się na kilka sposobów: online (wypełniając formularz na stronie), telefonicznie, listownie, mailowo lub osobiście.
Ustawa zobowiązuje ubezpieczycieli do wypłacenia odszkodowania w ciągu 30 dni od momentu zgłoszenia szkody, jednak ten czas może ulec znacznemu wydłużeniu – na przykład ze względu na fakt, że nie udało się do końca ustalić okoliczności wpływających na wysokość odszkodowania (np. sprawca nie przyznaje się do winy). W takich przypadkach ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania w ciągu 14 dni od momentu wyjaśnienia sytuacji. Okres ten nie może jednak przekraczać 90 dni od zgłoszenia szkody; chyba, że w sprawie toczy się postępowanie cywilne lub karne.
Samodzielne ubieganie się o wyższe odszkodowanie po wypadku samochodowym jest możliwe – jednak nie należy do najprostszych. Istnieją bowiem spore szanse, że proces będzie długi, stresujący oraz kosztowny, a finalnie i tak zakończy się odmową. Dlatego dobrze zawczasu poradzić się specjalistów z kancelarii – takiej jak AIF. Od lat działamy na rzecz naszych Klientów, oferując im kompleksowe doradztwo w kwestiach takich jak między innymi odszkodowanie za wypadek samochodowy.