Bezpłatna infolinia: 535 707 333 Bezpłatne zgłoszenie ON-LINE

Odszkodowania za słupy energetyczne

Wielu właścicieli działek na terenie całego kraju walczy z niepożądanymi słupa energetycznymi. Właściciele zmagają się nie tylko z liniami przesyłowymi naziemnymi, ale też podziemnymi. Niestety wiele z nich nie posiada nadal uregulowanego stanu prawnego, dlatego tak ważne jest ustanowienie służebności przesyłu.

Służebność określa się mianem ograniczonym prawem rzeczowym powiązanym z przedmiotową nieruchomością, dlatego musi być zawierana w formie aktu notarialnego. I tutaj pojawia się szansa dla wszystkich właścicieli na wywalczenie wysokiego odszkodowania. Jeśli właściciel linii przesyłowej nie zawarł takiego dokumenty przed notariuszem oznacza to, że działka jest wykorzystywana za darmo. Właściciel ma prawo domagać się odszkodowania nawet 10 lat wstecz!

System energetyczny w naszym kraju w większości przypadków budował swoją infrastrukturę bez zgody właścicieli, tym samym nie szanując ich praw. Obecnie jednak właściciele mogą dochodzić z tego tytułu szeregu roszczeń m. in. ustanowienia stosownej służebności, a także usunięcia linii z ich działki. Gdy linie przesyłowe zaniżają wartość nieruchomości mogą wnioskować o wykup działki wraz z zabudową.

Kto może ubiegać się o odszkodowania za słupy energetyczne?

Odszkodowania za słupy energetyczne dotyczą wyłącznie właścicieli nieruchomości, których działka została bezprawnie wykorzystana w procesie instalacji słupów energetycznych. Oznacza to, że jeżeli słupy energetyczne zostały postawione na terenie bez stosownych umów, jakie uprawniałyby zakład energetyczny do korzystania z wyznaczonego fragmentu posesji, właściciel ma prawo domagać się odszkodowania za słupy energetyczne. Chociaż takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko, nasze doświadczenie pokazuje nam, że wciąż występują. Oto konkretne przesłanki, które determinują domniemanie odszkodowania za słupy energetyczne:

  • słupy energetyczne stanowią własność przedsiębiorstwa;

  • działka na której znajduje się infrastruktura (bądź przebiega nad gruntem/pod powierzchnią) jest własnością właściciela nieruchomości;

  • przedsiębiorstwo korzysta w sposób bezumowny z nieruchomości, jaka nie należy do niego;

  • roszczenie odszkodowania za słupy energetyczne nie uległo przedawnieniu.

Jeżeli sytuacja spełnia powyższe kryteria, właściciel nieruchomości, który doświadczył bezprawnego wykorzystania swojej działki może starać się o otrzymanie stosownego odszkodowania za słupy energetyczne.

Odszkodowania za słupy energetyczne na działce – ważna jest weryfikacja!

Aby domniemywać odszkodowania za słupy energetyczne postawione na działce, dobrze jest dokonać kompleksowej weryfikacji czy rzeczywiście stoją tam one bez podstawy prawnej. W tym celu konieczne jest zwrócenie się do przedsiębiorstwa z prośbą o udostępnienie dokumentu uprawniającego do zajęcia danej nieruchomości – może okazać się nim decyzja administracyjna, wydawana w poprzednim ustroju. To jednak nie wszystko; oprócz wystosowania prośby o wspomniany przez nas dokument, konieczne jest zwrócenie uwagi na fakt, czy dana decyzja była jedynie podana do wiadomości poprzedniemu właścicielowi działki, czy też wyraził on zgodę na przebieg linii energetycznej, która wymagana jest od 1985 roku. Należy także przyjrzeć się bliżej treści księgi wieczystej; może się bowiem okazać, że na nieruchomość ustanowiona jest służebność przesyłu, co widoczne będzie w dziale II wcześniej wspomnianej księgi. W przypadku dowiedzenia za sprawą powyższych czynności faktu, iż przedsiębiorstwo działa bezprawnie, sprawę można spróbować załatwić polubownie – wysyłając do przedsiębiorstwa stosowne pismo dotyczące odszkodowania za słupy energetyczne, razem z wnioskiem o ustanowienie służebności gruntowej.

Odszkodowania za słupy energetyczne a kwestia przedawnienia roszczeń – co musisz wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, roszczenie dotyczące odszkodowania za słupy energetyczne przedawnia się w terminie 6 lat – można go przerwać za sprawą złożenia do sądu stosownego wniosku. Jednocześnie warto mieć świadomość, że rozpatrywanie wniosków może trwać tygodniami, miesiącami, a czasem nawet latami, jednak w takim przypadku nie dochodzi do przedawnienia się sprawy.

Pozostając w temacie czasu, dobrze jest uwzględnić kwestię obowiązującego w Polsce prawa zasiedzenia. W przypadku jaki stanowią słupy energetyczne, tyczy się ono sytuacji, w której zakład odpowiedzialny za doprowadzanie linii energetycznej użytkuje ku temu działkę przez 30 lat. W takiej sytuacji, nawet jeżeli wcześniej nie zawiązano żadnych umów, po upływie powyższego terminu właściciel nie ma prawa wnioskować odszkodowania za słupy energetyczne. Wyjątek stanowi zasiedzenie w dobrej wierze – w takim przypadku czas użytkowania, po którym nie da si domniemywać odszkodowania za słupy energetyczne wynosi 20 lat.

Jak przebiega wycena odszkodowania za słupy energetyczne?

Wysokość odszkodowania za słupy energetyczne uzależniona jest o szeregu czynników, na które składają się między innymi kwestie takie jak:

  • cena gruntu za metr kwadratowy;

  • wielkość pasu wyłączonego z użytkowania oraz gospodarowania za sprawą słupów energetycznych;

  • specyfika działki (rolna czy budowlana);

  • sposób zakłócania przez słupy energetyczne estetyki i utrudnianie przezeń korzystania z działki;

  • rodzaj oraz klasa gruntu;

  • potencjalny spadek wartości działki, związany z obecnością na niej urządzeń przemysłowych (tu: słupów energetycznych).

To właśnie na podstawie tych kryteriów biegły wycenia miesięczną stawkę czynszu dzierżawy, jaką właściciel otrzymałby dzierżawiąc dany grunt. Jednocześnie stawka mnożona jest przez okres stania słupów energetycznych, jednak nie większy niż sześć lat.

AIF Kancelaria pomaga skutecznie w dochodzeniu odszkodowania za słupy energetyczne !

Znalazłeś się w podobnej sytuacji? Firma energetyczna nie uregulowała kwestii z liniami przesyłowymi znajdującymi się na Twojej działce? Zgłoś się do AIF Kancelaria i ustal wysokość odszkodowania za słupy energetyczne jaką możesz uzyskać. Nasza kancelaria jest wyspecjalizowania w dochodzeniu tego typu roszczeń i świadczy pełną reprezentację na całym przebiegu postępowania. Załatwimy w Twoim imieniu wszystkie formalności! Nie pobieramy żadnych opłat wstępnych. Nasze honorarium stanowi jedynie prowizja ustalana przed przyjęciem sprawy! Skontaktuj się z naszymi prawnikami i uzyskaj darmową propozycję rozwiązania sprawy! Prawo jest po Twojej stronie, dlatego warto zawalczyć o odszkodowanie za bezprawne korzystanie z działki należącej do Ciebie.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

#1 Jaki okres obejmują odszkodowania za słupy energetyczne?

Odszkodowania za słupy energetyczne, a co za tym idzie bezprawne wykorzystywanie gruntu, obejmuje maksymalnie okres 6 lat – w przypadku gdy jest on krótszy, należy uzupełnić dokumenty o stosowną datę.

#2 Co powinny zawierać wnioski o odszkodowania za słupy energetyczne?

Wnioski o odszkodowania za słupy energetyczne powinny zawierać w sobie szczegółowe informacje na temat danych nieruchomości obciążonej służebnością przesyłu (numer księgi wieczystej oraz numer ewidencyjny), dane na temat przedsiębiorstwa jakie bezprawnie korzysta z nieruchomości, opis urządzeń (rodzaj, parametry, umiejscowienie, obszar zajmowany wraz z pasem ochronnym oraz pasem dostępu), a także opis negocjacji przedsądowych i wskazanie przyczyn ich niepowodzenia. Ważną informacją, jaką należy zamieścić w dokumencie jest także wysokość oczekiwanego odszkodowania, stanowiącego wynagrodzenie za służebność przesyłu. Całość powinno uzupełniać uzasadnienie wniosku.

#3 Czy odszkodowania za słupy energetyczne to jedyne, o co można się ubiegać?

Okazuje się, że nie. Oprócz odszkodowania za słupy energetyczne, właściciele mogą ubiegać się także o przebudowę infrastruktury, a nawet je całkowite usunięcie – mowa tu zwłaszcza o instalacjach umiejscowionych ponad gruntem. Dystrybutor powinien zainstalować wszystkie linie oaz kable pod ziemią. Co z kosztami za taką przebudowę? Oczywiście ponosi je przedsiębiorca przemysłowy.

    W celu uzyskania dodatkowych informacji, wypełnij formularz kontaktowy.

    Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w polityce związanej z ciasteczkami. Akceptuję Więcej