Poszkodowani w wypadkach wiążą ogromne nadzieje z szybką wypłatą środków pieniężnych przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Gotówka na koncie stanowi nie tylko rekompensatę za doznane obrażenia i krzywdę, ale daje też możliwość szybszego powrotu do życia sprzed wypadku. Mało roszczących posiada wiedzę w zakresie terminów likwidacji szkody. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości wyjaśnimy to w poniższym artykule.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe zgodnie z literą prawa mają 30 dni na wypłatę środków odszkodowawczych. Bieg tego terminu rozpoczyna się od dnia, kiedy poszkodowany lub inny uprawniony do świadczeń złożył wniosek o odszkodowanie. Istnieje, jednak pewien wyjątek od tej zasady. W sytuacji, gdy wyjaśnienie okoliczności zdarzenia w terminie 30 dni nie było możliwe ubezpieczyciel ma prawo wypłacić odszkodowanie w terminie 14 dni od dnia poczynienia potrzebnych ustaleń. Należy jednak podkreślić, że termin ten nie może przekroczyć 90 dni od dnia złożenia wniosku odszkodowawczego. Oczywiście przedłużenie terminu wypłaty roszczeń musi być uzasadnione, ubezpieczyciel ma obowiązek używać do wyjaśnienie okoliczności sprawy wszystkich posiadanych możliwości technicznych i kadrowych. Innym wyłączeniem od zasady 30 dni jest sytuacja, gdy do ustalenia odpowiedzialności potrzebne jest przeprowadzenie postępowania karnego lub cywilnego. Opisane wyjątki zdarzają się, jednak stosunkowo rzadko, a ubezpieczyciel co do zasady kwestię likwidacji szkody rozwiązuje w ciągu 30 dni.
Przepisy prawa zobowiązują Towarzystwo Ubezpieczeniowe do zawiadomienia poszkodowanego na piśmie o przyczynach niemożności wypłaty należnych świadczeń. Dodatkowo w dokumencie musi zawrzeć termin, kiedy zostanie wydana ostateczna decyzja w sprawie. Poszkodowany, który znalazł się w takiej sytuacji otrzymuje bezsporną część odszkodowania, która jest traktowana, jako zaliczka. Następnie po zakończeniu postępowania likwidacyjnego poszkodowany otrzymuje na piśmie informację, która może obejmować zgodę na wypłatę wskazanej kwoty, odmowę wypłaty roszczeń lub przyznanie świadczenia w innej wysokości, niż ta o którą wnioskował roszczący. Zawsze w piśmie będą zawarte okoliczności, podstawa prawna, a także przyczyny, które uzasadniają odmowę lub wypłatę tylko w części odszkodowania. Towarzystwo Ubezpieczeniowe w dokumencie tym powinno też zawrzeć informację o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze postępowania sądowego.
Ubezpieczyciel, który w sposób nieuzasadniony opóźnia wypłatę odszkodowania daje możliwość poszkodowanemu zażądania odsetek ustawowych za czas opóźnienia na mocy art. 481 § 1 k. c. Roszczący powinien też wysłać do Towarzystwa Ubezpieczeniowego pismo ponaglające do wypłaty należnych roszczeń. W dokumencie tym należy też zawrzeć żądanie wypłaty odsetek. Poszkodowany ma możliwość skierowania oficjalnej skargi do Komisji Nadzoru Finansowego, organ ten ma możliwość ukarania ubezpieczyciela.