Szkoda rzeczywista powoduje uszczuplenie majątku poszkodowanego, który realnie posiada w chwili zdarzenia. Dochodząc odszkodowania powinniśmy pamiętać, że naprawienie szkody, poza rekompensatą rzeczywistej straty, obejmuje również tak zwane utracone korzyści. Są to zyski, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie została mu wyrządzona szkoda.
Zgodnie z art. 361 § 2 k.c. naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które osiągnąłby, gdyby nie wyrządzono mu szkody – w granicach normalnego związku przyczynowego. Ze stratą w postaci utraconych korzyści mamy więc do czynienia, gdy w związku z wyrządzoną szkodą majątek pokrzywdzonego nie wzrósł. A takiego wzrostu z dużym prawdopodobieństwem mógł się spodziewać. Na przykład, gdy z powodu kolizji drogowej dojdzie do zniszczenia samochodu służącego do prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji powstaną dwie szkody – pierwsza, rzeczywista, w postaci zniszczenia pojazdu oraz druga, z powodu utraconego zarobku. Jest to więc dalsza konsekwencja zdarzenia pierwotnego
Pomimo obowiązywania w polskim prawie zasady pełnej kompensacji, dochodzenie odszkodowania obejmującego utracone korzyści nie jest łatwe. Problematyczną kwestią jest rodzaj korzyści, jakie można uznać za utracone na skutek zdarzenia powodującego szkodę. Kluczowym jest, aby pomiędzy zdarzeniem powodującym szkodę a utratą korzyści istniał normalny związek przyczynowo-skutkowy. Jako przykłady można podać brak możliwości podpisania umowy o pracę czy też utratę możliwości wykonania umowy o dzieło.
Dowodem na utracone korzyści będą we wskazanych przypadkach umowy, oświadczenia osób, z którymi poszkodowany zamierzał współpracować. Takie, w których uprawdopodobnione zostaną potencjalne zyski, jakie osiągnąłby, gdyby nie powstała szkoda. Dokumenty tego typu powinny wskazywać określone wartości. Naprawienie utraconych korzyści nie może prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia, dlatego ważne, aby uprawdopodobnić, że zostałby uzyskany dochód w konkretnym rozmiarze. To pozwala na uzasadnienie żądanej kwoty, która doprowadzi do naprawienia szkody w całości. Warto przypomnieć, że to na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia wysokości szkody stanowiącej utraconą korzyść. Poszkodowany jest też zobowiązany do wykazania, że pomiędzy działaniem sprawcy powodującym szkodę a utratą korzyści zachodzi typowy, występujący w zwykłej kolejności rzeczy związek przyczynowo-skutkowy (wyrok SO z 22/12/2009, XXIII Ga 699/09).
Kancelaria AIF świadczy usługi w zakresie pomocy poszkodowanym. Zastanawiasz się czy możesz dochodzić odszkodowania z tytułu utraconych zysków? Nie wiesz jak je odpowiednio udokumentować lub wyliczyć wysokość należnego odszkodowania? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji odszkodowawczej, na której dowiesz się na jakie odszkodowanie możesz liczyć.