Parkingi przy galeriach handlowych lub supermarketach to miejsca, w których bardzo często dochodzi do uszkodzeń pojazdów. Cisne uliczki, pośpiech i duże natężenie ruchu sprzyjają powstawaniu tzw. szkód parkingowych. Czy kierowca, który po powrocie do samochodu zastał uszkodzony pojazd ma prawo do odszkodowania? W poniższym poradnik wyjaśnimy w przystępny sposób, jak dochodzić należnej rekompensaty za szkody parkingowe.
Zachowanie sprawców kolizji parkingowych jest bardzo różne. Bardziej odpowiedzialni kierowcy przyznają się do swojej winy pozostawiając kontakt do siebie za wycieraczką lub oczekując na właściciela uszkodzonego pojazdu. Zdarzają się, jednak osoby, które nie poczuwają się do winy i szybko uciekają z miejsca zdarzenia. Jak postąpić, by uzyskać odszkodowanie w obu przypadkach?
sprawca szkody zbiegł z miejsca zdarzenia – to najgorsza sytuacja dla poszkodowanego właściciela pojazdu. Do wypłaty odszkodowania konieczne będzie znalezienie winnego. Wiele parkingów jest monitorowanych więc warto udać się do zarządcy obiektu i ustalić, czy wgląd do takiego nagrania jest możliwy. Warto też popytać właścicieli okolicznych lokali lub innych osób znajdujących się w pobliżu, które mogłyby pomóc w ustaleniu sprawcy. Tylko ustalając winnego kolizji możemy dochodzić rekompensaty w ramach jego polisy ubezpieczeniowej OC. Oczywiście poszkodowany, który posiada własną polisę AC może dochodzić rekompensaty ze swojego ubezpieczenia. Jest to jedyny sposób na znalezienie środków pieniężnych na naprawę, jeśli sprawca nie został ustalony. W innym wypadku poszkodowany będzie musiał naprawić szkodę z własnej kieszeni.