Kierowca, który ucieknie z miejsca wypadku lub świadomie oddali się z miejsca zdarzenia drogowego o charakterze kolizji, ryzykuje nie tylko grzywną, ale również pozbawieniem wolności. Ustalenie tożsamości uciekiniera coraz częściej jest możliwe: wielu uczestników ruchu drogowego ma w swoich pojazdach zamontowane wideorejestratory. Pomocne okazują się również zeznania świadków oraz okoliczny monitoring. Co jednak w przypadku, kiedy sprawcy zdarzenia nie da się ustalić? Czy w takiej sytuacji poszkodowani muszą pogodzić się z brakiem szans na odszkodowanie?
Identyfikacja sprawcy zdarzenia nie zawsze jest możliwa. Wtedy roszczenie należy zgłosić do dowolnego zakładu ubezpieczeń, który jest członkiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). To instytucja, która zajmuje się wypłatą świadczeń odszkodowawczych m.in. za nieznanych sprawców.
Co istotne, gdy sprawca wypadku nie jest znany, UFG wypłaca 100% należnej kwoty wyłącznie za szkody osobowe. Świadczenia za pozostałe szkody są przyznawane tylko w określonych okolicznościach, przy czym każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana. O wypłacie odszkodowania za szkody na mieniu z UFG można mówić wtedy, gdy wskutek wypadku któryś z uczestników poniesie śmierć lub dozna rozstroju zdrowia, trwającego dłużej niż 14 dni. Jeżeli więc nikt nie dozna obrażeń w wypadku, którego sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia, UFG nie wypłaci żadnego świadczenia. Kierowcy nieposiadający polisy AC będą wówczas musieli zapłacić za naprawę samochodu z własnej kieszeni.
Ważna uwaga: jeśli uda się ustalić sprawcę wypadku i okaże się, że w momencie zdarzenia nie posiadał on ważnej polisy OC, w ramach UFG ofiara otrzyma pełne odszkodowanie zarówno za szkody osobowe, jak i majątkowe. Wynika to z faktu, że w takich okolicznościach UFG może obciążyć wartością świadczenia sprawcę.
Reasumując, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pomaga osobom poszkodowanym przez sprawców, których tożsamość nie jest znana oraz tych, którzy nie mają wykupionej polisy OC. Za szkodę osobową z OC sprawcy (nawet, gdy ten nie jest znany), poszkodowani mogą więc uzyskać kilka rodzajów świadczeń: zadość uczynienie, zwrot kosztów leczenia, kapitalizację renty, zwrot utraconych zarobków… należy podkreślić, że bezsporna część kwoty zostanie wypłacona już w ciągu 30 dni od złożenia stosownych dokumentów.
Sprawy, w których sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia i pozostaje nieznany, są dla poszkodowanych szczególnie trudne i bardzo stresujące. W Centrum Pomocy Odszkodowawczej również w tym zakresie zapewniamy wsparcie – umów konsultację z naszymi prawnikami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i podpowiemy możliwe wyjścia z sytuacji, w jakiej się znajdujesz.