Bywają sytuacje, w których osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mają wpływ na ich powstanie lub też rozmiar. Doprowadzić do tego mogą np. nieroztropne zachowania na drodze, a skutkiem są czasami bardzo poważne konsekwencje z utratą życia włącznie.
Na drogach jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego czy to w charakterze pieszego, czy też w osobie kierującego pojazdem i niezależnie od tej roli wymagana jest koncentracja, uwaga i przemyślane działania. Co powinniśmy wiedzieć o takich zdarzeniach? Jak kształtuje się nasza sytuacja odszkodowawcza w przypadku przyczynienia się do szkody? Artykuł poniższy odpowie co zrobić w razie wystąpienia niespodziewanych, nagłych okoliczności.
Jako przyczynienie definiuje się takie zachowanie poszkodowanego, które pozostaje w związku przyczynowym ze szkodą oraz można ocenić je obiektywnie jako nieprawidłowe.
Na gruncie tej tezy ocenie podlega nie tylko działanie, ale również zaniechanie, czyli niepodjęcie stosownych działań, co miało wpływ na powstanie szkody. Jednocześnie taka ogólność stwierdzenia wskazuje na szeroki katalog sytuacji, doprowadzających do zaistnienia szkody, bądź powiększenia rozmiarów już istniejącej. Zwrócenie uwagi na tak istotny element ma duże znaczenie, gdyż od tego zależy wysokość odszkodowania.
Przyczynianie się jest oceniane procentowo. W praktyce oznacza to, że wszystkie wypłacane poszkodowanemu świadczenia z tytułu wypadku komunikacyjnego będą pomniejszone o ten właśnie określony procent. Obowiązek naprawienia szkody, a więc w konsekwencji odszkodowanie zostanie odpowiednio pomniejszone stosownie do okoliczności. Pod uwagę będzie brany stopień winy obu stron. Taki sposób oceny zachowań przyczyniających się jest w doktrynie prawniczej szeroko dyskutowany i budzi wiele zastrzeżeń i sporów. Jednak obecnie jest także powszechnie stosowany przez sądy i zakłady ubezpieczeń. Całkowite pozbawienie praw do odszkodowania może nastąpić tylko w przypadku, gdy całkowitą i wyłączną winę za powstałą szkodę przypisać można poszkodowanemu. Zasadniczo w obecnym stanie prawnym niemożliwym jest pozbawienie poszkodowanego odszkodowania w związku z jego przyczynieniem się.
Z uwagi na konieczność znajomości tematyki wypadków komunikacyjnych, wiedzy z zakresu odszkodowań i bogatego doświadczenia prawniczego, znacznie większe szanse daje poszkodowanemu, powierzenie sprawy profesjonalnym podmiotom.
Nie każda kancelaria odszkodowawcza zajmuje się tego typu sprawami. Rozpatrywanie i ocena sytuacji w aspekcie przyczyniania się poszkodowanego do powstania szkody, powinny odbywać się indywidualnie. Poza tym gwarancją zakończonej sukcesem sprawy jest rzetelność, zaangażowanie, sumienność oraz wnikliwość i drobiazgowość w analizowaniu jej aspektów. W naszej kancelarii dzięki sprawnej pracy prawników i specjalistów w dziedzinie mediacji i negocjacji osiągamy najlepsze wyniki.