Dzieci poszkodowane w wypadkach mają prawo do dochodzenia licznych roszczeń odszkodowawczych. Procedura likwidacji szkody różni się jednak nieznacznie od tej stosowanej w przypadku osób dorosłych. W poniższym artykule przedstawimy pokrótce, jak uzyskać odszkodowanie dla dziecka po wypadku.
Dziecko, które doznało obrażeń w wypadku ma prawo do odszkodowania. Przepisy prawa umożliwiają wystąpienie do Towarzystwa Ubezpieczeniowego do 2 lat po uzyskaniu przez małoletniego pełnoletności. W przypadku osób dorosłych okres przedawnienia roszczeń wynosi jedynie 3 lata. Jak widać prawo bardziej chroni interes odszkodowawczy poszkodowanych dzieci. Przepisy, również w sferze odpowiedzialności za szkodę są zdecydowanie bardziej „wyrozumiałe”. Sprawcy poniżej 13 roku nie można przypisać wyłącznej winy za powstały wypadek. To sprawia, że w sytuacji, gdy to nieletni był powodem feralnego zdarzenia nie ma możliwości, by całkowicie stracił prawo do wypłaty odszkodowania.
Kodeks Cywilny reguluje kwestię roszczeń należnych po wypadku, również w odniesieniu do dzieci i tak małoletni może wystąpić m. in. o:
Katalog świadczeń należnych po wypadku jest niezwykle bogaty, dlatego warto dokładnie rozeznać się, jakie rekompensaty przysługują małoletniemu. Procedurę odszkodowawczą w imieniu dziecka prowadzi rodzic lub inny opiekun prawny. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy poszkodowany występuje o odszkodowanie już po osiągnięciu pełnoletności, wtedy może samodzielnie reprezentować swój interes odszkodowawczy. Oczywiście roszczący lub jego rodzice mają prawo do zawarcia współpracy z kancelarią odszkodowawczą, która na podstawie pełnomocnictwa dopełnia wszelkich czynności prawnych niezbędnych do dochodzenia rekompensaty. Likwidację szkody zawsze rozpoczyna złożenie wniosku do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Dokument ten musi zawierać obszerny i rzetelny opis okoliczności zdarzenia, a także jego wpływu na życie małoletniego. Do wniosku należy dołączyć wszelką dokumentację posiadaną w sprawie np. diagnozy, skierowania do lekarzy, zaświadczenia z rehabilitacji, notatkę policyjną itp. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji, która będzie obejmować przyznane stawki. Ubezpieczyciel może też odmówić całkowicie wypłaty lub przyznać roszczenie w mniejszej kwocie. W takim wypadku poszkodowany ma prawo do złożenia odwołania w terminie 14 dni od nia uzyskania decyzji. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy w sposób negatywny uzyskanie odszkodowania jest możliwe już tylko na drodze postępowania sądowego.