Coraz większa liczba kierowców, rowerzystów, motocyklistów, a teraz także osób poruszających się za pomocą hulajnóg elektrycznych przyczynia się do częstszych kolizji. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie czym jest kolizja i jak spisać odpowiednie oświadczenie o kolizji drogowej. Zapraszamy do czytania!
Wiele osób zamiennie stosuje określenie kolizji i wypadku. Kolizja drogowa to najprościej mówiąc zwykła stłuczka. Przykładem może być sytuacja, kiedy zatrzymując się na światłach auto za nami nie wyhamowuje i uderza nas w tył samochodu. Przy tego typu zdarzeniu pasażerowie nie odnoszą obrażeń, a zauważalna jest tylko i wyłącznie szkoda materialna. Z kolei wypadek wiąże się nie tylko z rozległymi zniszczeniami pojazdów ale przede wszystkim z poważnymi, a niekiedy śmiertelnymi obrażeniami uczestników. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami wypadkiem nazwiemy zdarzenie, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu trwającego dłużej niż 7 dni lub śmierci.
Musisz wiedzieć, że nawet za niewielkie zarysowanie (jeśli nie było ono z Twojej winy) przysługuje Ci odszkodowanie umożliwiające pokrycie szkód. Konieczne jest jednak, aby spisane zostało odpowiednie oświadczenie o kolizji drogowej. Bez niego towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci Ci jakichkolwiek pieniędzy. Na szczęście, aby spisać oświadczenie nie są wymagane specjalne dokumenty. Wyjaśnijmy zatem co powinno się w nim znaleźć:
dane osobowe właścicieli auta, a nie osoby kierującej
wskazanie winnego,
dane pojazdów – numery rejestracyjne oraz marka i model
dokładny opis zdarzenia – celowo podkreśliliśmy dokładny, ponieważ często kierowcy popełniają błąd nie pisząc w ogóle co się stało lub robiąc to w jednym zdaniu; pamiętaj, że towarzystwo ubezpieczeniowe musi mieć pełny ogląd na sprawę
data, godzina i miejsce kolizji,
numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy,
czytelne podpisy.
Musimy zwrócić Twoją uwagę na fakt, że nie zawsze spisanie oświadczenia jest gwarancją, że odszkodowanie oc zostanie wypłacone we właściwej kwocie. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo spisanego oświadczenia sprawca wycofuje się ze swoich zeznań. Dlatego właśnie nie tylko spisanie wszystkich danych jest ważne, ale także udokumentowanie zdarzenia! Oczywiście popularne są także sytuacje, kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe skutecznie zaniżają przyznaną kwotę. Na szczęście nie musisz się na to zgadzać! Nasza AIF Kancelaria wszystkim zainteresowanym Klientom oferuje profesjonalną pomoc prawną na każdym etapie sprawy. Nawet z pozoru lekka kolizja drogowa może skończy się sprawą w sądzie! Z naszą pomocą możesz tego uniknąć! Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i dowiedz się więcej!