Większość wypadków drogowych z udziałem rowerzysty, niestety kończy się mniejszymi bądź większymi obrażeniami dla cyklistów, nie licząc zniszczonego roweru. Dodatkowo jeszcze często pojawia się pytanie, czy w każdym wypadku informować policję? Co w przypadku, gdy kolizja wydarzyła się z winy cyklisty? W dalszej części tekstu postaramy się wyjaśnić i odpowiedzieć na te pytania.
W sytuacji kolizyjnej wezwanie odpowiednich służb, w tym policji zależeć będzie od rodzaju i wielkości powstałej szkody. Poważniejsza sytuacja na drodze np. z osobami rannymi wymusza każdorazowe wezwanie policji i pogotowia ratunkowego. W omawianych przykładach posługiwać się będziemy najczęstszymi statystycznie sytuacjami, w których udział biorą rowerzyści i kierujący pojazdem. W takich przypadkach możliwe są dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada wypadek spowodowany przez kierowcę pojazdu, a drugi dotyczy kolizji spowodowanych przez rowerzystów, czy też zaistniałych z winy rowerzysty.
Zakładając, że w pierwszym z tych przypadków winę za zaistniałą sytuację ponosi kierowca samochodu, to po jego stronie leży odpowiedzialność za naprawę wyrządzonych szkód.
Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy ani rowerzysta, ani inni uczestnicy ruchu drogowego nie przyczynili się do kolizji z udziałem pojazdu i wyłączną winę przypisać można kierującemu pojazdem. Wówczas szkoda likwidowana jest z OC właściciela pojazdu.
Jak uzyskać odszkodowanie, gdy wina leży po stronie rowerzysty? Tutaj pojawiają się dodatkowe komplikacje, gdyż posiadacze rowerów nie mają obowiązku wykupienia polisy OC, jak ma to miejsce w przypadku właścicieli samochodów.
A zatem rowerzysta także odpowiada za szkody na mieniu (uszkodzenie samochodu), jak i na zdrowiu poszkodowanego, ale odszkodowania od cyklistów nieposiadających polisy OC możemy dochodzić na gruncie powództwa cywilnego.
Zgłoszenie szkody jest początkiem procedury o uzyskanie odszkodowania. Wraz z nim składamy również potrzebną dokumentację – policyjny raport, orzeczenie lekarskie lub dokumenty szpitalne, zdjęcia z miejsca zdarzenia. Skrupulatne zgromadzenie materiału dowodowego uwiarygadnia przedmiot sprawy, przemawiając za doznanym uszczerbkiem, a jednocześnie właściwie skompletowane akta mają wpływ na wysokość świadczenia.
Wypłatę odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej otrzymujemy w terminie 30 dni od zgłoszenia szkody. Jednakże w przypadku niezadowalającego dla nas rozwiązania możemy wnieść odwołanie od decyzji firmy do zarządu danego ubezpieczyciela.
W każdym takim przypadku, aby właściwie ocenić sytuację i jej konsekwencje w świetle prawa, trzeba posiadać doświadczenie i wiedzę prawniczą. Umiejętności analityczne, myślenie systemowe i koncepcyjne są przymiotami wyróżniającymi naszą kancelarię w wielu dziedzinach prawa, co jest gwarancją spraw zakończonych sukcesem – najwyższymi odszkodowaniami.
Dlatego warto nam zaufać i skorzystać z naszej pomocy.