W krajach Unii Europejskiej honorowane jest polskie ubezpieczenie oc, podobnie jak w Chorwacji, Islandii, Norwegii, a także w Szwajcarii. Po 1 maja 2004 r. polskie ubezpieczenie oc obowiązuje również na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, na Gibraltarze i Channel Islands, w Lichtensteinie, na Wyspach Faroe, Wyspach Owczych oraz w Monako i San Marino.
Przy ubezpieczaniu auta Zieloną Kartą, lub wyjeżdżając do kraju w którym obowiązuje polskie OC, jeszcze w kraju warto poprosić o formularz wypadkowy (European Accident Statement). Znacznie upraszcza on wszelkie formalności, gdy zdarzy się wypadek lub kolizja.
Ważna rada! Za granicą nie podpisuj żadnych oświadczeń, jeżeli nie możesz ich przeczytać lub zrozumieć. Zawsze nalegajna przetłumaczenie, a podpis składaj po świadomym zaakceptowaniu treści.
Bezpośrednio po zdarzeniu drogowym poszkodowanym należy wezwać pomoc lekarską oraz policję. Bezwzglednie nie wolno opuszczac miejsca wypadku. Należy zapewnić bezpieczeństwo w bezpośrednim otoczeniu miejsca wypadku. Nie wolno zmieniać położenia pojazdów do czasu przybycia policji.
Policjanci sporządzają protokół wypadkowy, otrzymuje go każda ze stron. Jeśli nie ma policji, niezbędne jest uzyskanie danych dotyczących kierowcy drugiego wozu, jak również marki, numeru rejestracyjnego, numeru polisy i nazwy jego towarzystwa ubezpieczeniowego (dane te zawarte są w formularzu wypadkowym). Będą one podstawą dochodzenia odszkodowania z polisy sprawcy.
Powinno się też niezwłocznie powiadomić zagranicznego przedstawiciela swojej firmy ubezpieczeniowej.
Przedmiotem ubezpieczenia samochodowego Zielona Karta jest odpowiedzialność cywilna posiadacza pojazdu mechanicznego lub osoby kierującej pojazdem za szkody wyrządzone osobom trzecim, powstałe w związku z ruchem tego pojazdu. Zielona Karta okresla Państwa, w których mogą być wyrządzone te szkody: jest to terytorium wszystkich państw wymienionych w dokumencie ubezpieczenia komunikacyjnego Zielona Karta.